Дана робота отримала перше місце на Київському міському конкурсі МАН у 2013 році (відділення філології та мистецтвознавства).
ТЕЗИ
СВІТОЧІ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ У ФІЛАТЕЛІЇ
Нагорна Ольга Костянтинівна, 10-й клас, школа №28, Шевченківського району м. Києва; педагогічний керівник: учитель української мови та літератури Бехтір Тамара Михайлівна.
Філателія — це колекціонування й вивчення знаків поштової оплати. Як сфера колекціонування філателія виникла в 1840-му році, з
... Читати далі »
Філателія — це колекціонування й вивчення знаків поштової оплати. Як сфера колекціонування філателія виникла в 1840-му році, з уведенням у обіг поштових марок.
Одразу після появи поштової марки з'явились і цінителі, які зрозуміли не лише її безпосереднє практичне значення, а й художню цінність як твору прикладної графіки малих форм. Так поштова марка стала предметом колекціонування, а людей, які почали колекціонувати знаки поштової оплати, з середини 60-х років позаминулого століття стали називати філателістами.
Першим філателістом вважається мешканець Парижа - гравер Мансі, який у 1855 році продав свою колекцію, що містила майже всі випущені на той ч
... Читати далі »
Сьогодні розвиток філателії займає важливе місце у формуванні історичного, наукового, культурного іміджу кожної держави.
Мене зацікавила тема тим, що поштова мініатюра – це не лише знак оплати, а й чудовий витвір мистецтва, якому притаманні унікальні художні й пізнавально-ілюстративні цінності. Марка – це візитна картка, для якої не існує кордонів.
Вона єднає людей навколо прекрасного й доброго, стимулює творчий пошук, сприяє формуванню багатогранного світогляду особистості, сприяє зближенню народів на основі принципів взаєморозуміння й поваги.
1.2 Історія виникнення марки і сучасна поштова марка
Поштова марка – цінний папір, що є свідоцтвом оплати поштового відправлення. Використовується шляхом наклеювання на предмет поштової пересилки й наступного погашення поштовим штемпелем.
Історики філателії відзначають кілька ранніх проектів створення поштової марки. Цю ідею висували і шведський лейтенант К. Треффенберг (1832 р.), і словенський чиновник Л. Кошір (1836 р.), і англійський видавець Д. Чалмерс (1837 р.) та інші.
Але запровадження наклеюваної поштової марки пов'язують з ім'ям англійського поштмейстера Роуленда Хілла, автора ескізу першої у світі пош
... Читати далі »
2.1 Письменники України на марках радянського періоду
В Україні поштові марки вперше з'явилися в часи створення незалежної Української держави в 1918 р. Творцями сюжетів цих поштових мініатюр були видатні графіки Нарбут Георгій Іванович і Середа Антін. Після цього — більш 70 років Україна жила без власних марок, хоча ще 1947 р. УРСР стала членом Всесвітнього поштового союзу.
У 1956 році була випущенна марка до сторіччя від дня народження українського письменника Івана Яковича Франка (Іван Франко
... Читати далі »
Філателія так само, як і пошта, що стояла біля її витоків, не має кордонів і єднає людей навколо прекрасного й доброго, стимулює творчий пошук, сприяє формуванню багатогранності світогляду особистості, а також зближенню народів на основі принципів взаєморозуміння й поваги.
Великий внесок у розвитой філателії в Україні й популяризацію її у світі зробив Голова Правління Асоціації філателістів України Володимир Бехтір. 33 роки він віддав філателії. Художник-графік Юрій Логвин, член Спілки художників України, згадує: «Так, як В.Г. Бехтір знав поштову марку і знав її шляхи виконання, думаю, вже ніхто не буде знати». У 2009 році Бехтір В.Г. пішов із життя. Але його справу
... Читати далі »
Філателія – це наука про марки. Поштові мініатюри мають велике пізнавальне і виховне значення. У мистецтві марки відбивається мам’ять народу, бо майбутнє виростає з минулого. На поштових мініатюрах ми бачимо справжніх світочів української літератури, які високо підносили авторитет рідного слова, вплітаючи у вінок культури нашого народу найкрасивіші троянди.
Отакі квіти плели в той вінок і Іван Котляревський, і Тарас Шевченко, і Іван Франко, і Леся Українка, і Олександр Довженко. Нас, українців, знають за безсмертними творами наших співвітчизників, які дійсно гідні того, щоб увійти в золотий фонд світової культури. І філателія допомагає популяризувати їх у інших країнах.