Дана робота отримала перше місце на Київському міському конкурсі МАН у 2013 році (відділення філології та мистецтвознавства).
ТЕЗИ
СВІТОЧІ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ У ФІЛАТЕЛІЇ
Нагорна Ольга Костянтинівна, 10-й клас, школа №28, Шевченківського району м. Києва; педагогічний керівник: учитель української мови та літератури Бехтір Тамара Михайлівна.
Філателія — це колекціонування й вивчення знаків поштової оплати. Як сфера колекціонування філателія виникла в 1840-му році, з уведенням у обіг поштових марок.
Сьогодні розвиток філателії займає важливе місце у формуванні історичного, наукового, культурного іміджу кожної держави.
Наукова новизна роботи полягає в тому, що ніхто ще не досліджував і не систематизував марки про українських письменників. Я пропоную детальний аналіз цих художніх мініатюр, звертаю увагу на їх різновиди, каталогізую у хронологічній послідовності для зручності у практичному використанні.
Мета моєї наукової роботи – розглянути різноманітність і багатоплановість поштових мініатюр, присвячених світочам української літератури. Залучити до такої цікавої справи, як філателія, нових ентузіастів. Розкрити велику художню цінність української марки.
Поштова марка – цінний папір, що є свідоцтвом оплати поштового відправлення.
Поштова мініатюра є не лише знаком оплати – це чудовий витвір мистецтва, якому притаманні не тільки унікальні художні властивості, а й пізнавально-ілюстративні цінності.
В Україні поштові марки вперше з'явилися в часи створення незалежної Української держави в 1918 р. Творцями сюжетів цих поштових мініатюр були видатні графіки Нарбут Георгій Іванович і Середа Антін. Після цього — більш 70 років Україна жила без власних марок, хоча ще 1947 р. УРСР стала членом Всесвітнього поштового союзу.
Філателія так само, як і пошта, що стояла біля її витоків, не має кордонів і єднає людей навколо прекрасного й доброго, стимулює творчий пошук, сприяє формуванню багатогранності світогляду особистості, а також зближенню народів на основі принципів взаєморозуміння й поваги.
Більшість марок із зображеннями українських письменників, що були випущенні в часи незалежності України, присвячені ювілеям найвидатніших з них.
Нас, українців, знають за безсмертними творами наших співвітчизників, які дійсно гідні того, щоб увійти в золотий фонд світової культури. І філателія допомагає популяризувати їх у інших країнах.
Виконуючи свою наукову роботу, я дослідила марки різних періодів, присвячені українським письменникам. Розглянула різнотемність і багатоплановість філателії. Спробувала популяризувати поштову мініатюру серед молоді. Намагалася розкрити художню цінність марки. Я вважаю, що подані у моїй науковій роботі матеріали можуть бути використані в навчальній діяльності і в позакласній роботі.
|