Поезія М. Рильського
Тема: Максим Рильський. Вірш "Яблука доспіли, яблука червоні…". Майстерне змалювання в ньому настроїв і почуттів ліричного героя.
Життєстверджуючий пафос у змалюванні природи в образах поезії "Молюсь і вірю. Вітер грає…".
Філософічна сповідальність пейзажної лірики поета в поезії "Запахла осінь в'ялим тютюном…". Теорія літератури: філософічність, сонет.
Мета уроку: Домогтися, щоб старшокласники засвоїли вірші М.Т.Рильського, сприйняли й відчули красу художнього слова, уміли аналізувати ліричні твори поета, коментувати, пояснити їх смислову й настроєву значущість.
Учити одинадцятикласників грамотно висловлювати власні думки з приводу поетичної майстерності, філософічності, поетичного самовираження М. Рильського, особливостей у змалюванні природи.
Розвивати образне мислення, культуру мовлення, вміння виразно читати поезії.
Виховувати любов до поетичного слова, краси природи.
Домогтися, щоб учні засвоїли поняття філософічності, сонет.
Міжпредметні зв'язки: музика, образотворче мистецтво, світова література.
Обладнання, наочність: тематичний плакат за творчістю письменника, видання творів, ілюстрації до них. Запис пісні Д. Луценка "Осіннє золото" у виконанні Д. Гнатюка, картина Тимофія Бойчука "Біля яблуні".
Тип уроку: засвоєння знань (формування мовної і мовленнєвознавчої компетенції).
Епіграф:
Слухай, дивись, учись.
Будь сьогоденним!
М. Рильський
Часом можна висловити пейзажем
Те, для чого слів немає людських.
М. Рильський
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація знань. Бліц-диктант.
Завдання учнів – швидко відповісти на поставлені запитання.
- З якої родини походив М. Рильський?
- Хто прищепив йому любов до народної пісні?
- З ким порівняв М. Рильський М. Лисенка у своєму вірші "Подивись: женці схилились"?
- До якого літературного угрупування належав М. Рильський?
- Який внесок М. Рильського в літературознавство, фольклористику, лексикологію?
- Які чинники впливали на формування мистецьких смаків поета?
- Якого значення надавав М. Рильський категорії краси?
- Як називається цикл сонетів, який присвятив Д. Павличко М. Рильському?
- Про яку класичну поетичну форму йдеться в уривку з вірша М. Рильського?
В чотирнадцять рядків укласти вмій
І труд, і думку, і натхнення, й бій,
І заклики до братства благородні.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Ознайомлення учнів з епіграфом.
IV. Щоб налаштувати учнів на краще сприймання лірики М. Рильського використовую запис романсу "Осіннє золото" у виконанні Д. Гнатюка на вірші Д. Луценка.
V. Робота з текстом поезії.
Виразно читаю напам'ять вірш "Яблука доспіли, яблука червоні…", намагаюся, щоб учні сприйняли й відчули красу художнього слова. Аналізую, коментую твір.
Зразок аналізу
Лірична мініатюра "Яблука доспіли, яблука червоні…" – один із чудових зразків любовної лірики М. Рильського.
Основний мотив вірша взятий з життя, з народної творчості. В одній народній пісні мовиться:
Не всі ж тії та сади цвітуть,
Що зарання розвиваються,
Не всі ж тії та вінчаються,
Що любляться та кохаються.
Не кожному щастить прожити своє життя з тією, яку покохало серце на зорі юності.
Характерною рисою композиції вірша, розвитку його ідеї є паралелізм між явищами природи і людського життя. Любов і розлука нагадують розквіт і згасання в природі:
Яблука доспіли, яблука червоні!..
Вже й любов доспіла під промінням теплим,
І її зірвали радісні уста…
Це зіставлення відзначається прозорою метафоричністю. Жар серця закоханих дає відчути епітет червоні (яблука), який, крім свого прямого значення, має й переносне: героїв зігріває в житті гаряча, як літнє сонце, любов.
Передчуття розлуки тривожить серця закоханих ("А тепер у серці щось тремтить і грає…"), навіває їм сумний настрій.
Біль розлуки відтіняє пейзажна картина осені:
Гей поля жовтіють, і синіє небо,
Плугар у полі ледве маячить…
Поцілуй востаннє, обійми востаннє;
Вміє розставатись той, хто вмів любить.
У вірші зображено красиве кохання чистих і благородних людей. Про це сказано рядком, що звучить, як крилатий афоризм: "Вміє розставатись той, хто вмів любить".
Покладений на музику композитором Г. Подельським вірш здобув велику популярність як пісня-романс.
У поетичному спогаді ніжного лірика В. Сосюри цитується рядок із цього вірша:
Бігли ми в атаку, кров багрила трави,
І дощем залізним падала блакить…
А в душі сіяло тепло і ласкаво:
"Вміє розставатись той, хто вмів любить".
("Максимові Рильському")
Учитель. Отже, у вірші "Яблука доспіли, яблука червоні…" М. Рильський майстерно передав настрої і почуття ліричного героя.
VI. Робота з картиною Тимофія Бойчука "Біля яблуні", яка вміщена в підручнику.

БЕСІДА
1. Які образи, художні засоби розкривають силу і красу кохання, щастя і біль розлуки героїв твору "Яблука доспіли, яблука червоні…".
2. Розгляньте картину Тимофія Бойчука "Біля яблуні" (с. 68).
3. Якими мотивами ця картина перегукується з поезією "Яблука доспіли, яблука червоні…" М. Рильського?
4. Опишіть картину Бойчука, використовуючи відповідні цитати з твору поета.
Учитель. Інтимна лірика М. Рильського завжди викликала захоплення в читачів. Стали класикою такі поезії, як "Яблука доспіли, яблука червоні…", "Марія", "На білу гречку впали роси" та ін.
VII. Робота з текстами поезій.
Опрацювання поезії "Молюсь і вірю. Вітер грає". Виразне читання вірша ученицею.
VIII. Робота в парах над завданнями, які висвітлені на інтерактивній дошці.
1.
|
Знайдіть у вірші епітети:
|
"пречиста надія", "синя глибина", "ясна врода";
|
порівняння:
|
"серце б'ється, як в огні";
|
образи символи:
|
голуби (в українській міфології голуб символізує любов і вірність, плодючість і життя, виступає алегорією душі людини)
|
2.
|
Як ці засоби допомагають розкрити провідний мотив – молодечий оптимізм, відчуття польоту?
|
художні засоби допомагають поетові відтворити красу почуттів ліричного героя, його єдність з природою, стан закоханості у світ. Життєлюбність охоплює душу героя, спонукає його діяти: "Ще буду жити, поки жити мені дозволить дух життя."
|
3.
|
Назвати ознаки неокласицистичної поетики, яка простежується у вірші
|
захоплення красою світу, витонченість образів, гармонія думки і почуттів.
|
IX. Перевірка завдань. Висновки.
Учитель: Отже, вірш М. Рильського "Молюсь і вірю. Вітер грає…" пройнятий життєрадісністю, спрагою жагучого серця, вишуканістю почуттів. У змалюванні єдності людини й природи він перегукується з поезією Олександра Олеся "Чари ночі".
Теорія літератури. Філософічність – філософське, раціоналістичне осмислення світу, людини в ньому, вияв філософських поглядів ліричного героя на проблеми буття.
Х. Робота над сонетом М. Рильського "Запахла осінь в'ялим тютюном." Створення власних висловлювань.
Учні опрацьовують поезію, відповідають на запропоновані вчителем запитання, висловлюють власні думки з приводу поетичної майстерності, філософічності, поетичного самовираження М. Рильського, особливостей у змалюванні природи.
1. Які думки і почуття ліричного героя передано в поезії?
(В уяві ліричного героя образ осені асоціюється з невгамовним пульсуванням часу, нагадуючи про вічну його течію. Для багатьох людей осінні думи – це роздуми наприкінці життєвого шляху. Споглядаючи красу осені, ліричний герой відкриває важливу істину: "…ми тихі і дозрілі станем і вкриє мудрість голову сріблом". Герой прагне не підсумовувати прожите, не зупинятися, а творити, жити, мандрувати, пізнавати світ).
2. Які художні засоби та прийоми використав автор?
(епітети, метафори, порівняння)
3. Яку концепцію життя сповідує ліричний герой?
(вітаїстичну)
4. Визначити віршований розмір.
(п'ятистопний ямб, чергування співзвучних рим)
5. Доведіть філософічність пейзажної лірики поета.
6. Чи допомагає нам поезія М. Рильського бути сьогоденним?
(Повертаю увагу учнів до епіграфа)
Великий чародій слова, М. Рильський, як алмаз, гранив мову рідного народу. У його поезіях багато афоризмів.
ХІ. Робота з афоризмами. Розвиток культури мовлення.
На дошці рядки з поезії М. Рильського, які стали афористичними. Вибрати той, що сподобався найбільше, і прокоментувати.
- Вміє розставатись той, хто вмів любить ("Яблука доспіли, яблука червоні…")
- Немає мудріших, ніж народ учителів ("Мова")
- Як гул століть, як шум віків, як бурі подих, рідна мова ("Рідна мова")
- Як парость виноградної лози, плекайте мову ("Мова")
- Не бійтесь заглядати у словник ("Мова")
- У щастя людського два рівних є крила: троянди й виноград, красиве і корисне" ("Троянди й виноград")
ХІІ. Підсумок уроку. Аналіз результатів навчальної діяльності.
Учитель. Поезії, які ми сьогодні розглянули, дають великі можливості у висловленні думок і почуттів, у формуванні поглядів, благородних емоцій, хороших естетичних смаків, учать любити красу, оберігати і творити її.
XIII. Домашнє завдання.
Вивчити напам'ять один із віршів М. Рильського (на вибір). Підготувати ідейно-художній аналіз цієї поезії. Прочитати в підручнику с. 65-69. Принести на урок вірші: "Солодкий світ!", "Коли усе в тумані життєвому", "Мова", "Троянди й виноград".
|